تشکیل "صندوق اسلامى پول"بین کشورهاى اسلامى

نوشته شده توسط :
چهارشنبه 31 شهریور 1389-12:53 ب.ظ

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با اشاره به فعالیت های گسترده بانک توسعه اسلامی، پیشنهاد تاسیس یک نهاد مالی با عنوان "صندوق اسلامی پول" را برای فراهم کردن زمینه مشاوره و نظارت بر نظام پولی کشورهای اسلامی مطرح کرد.

"،سید شمس الدین حسینی " در حاشیه سی و پنجمین اجلاس گروه بانک توسعه اسلامی در باکو افزود: با وجود فعالیتهای موفق بانک توسعه اسلامی جای صندوق اسلامی پول در جهان اسلام عملا خالی است .
وی افزود: کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که گرد هم آمده و بانک توسعه اسلامی را تشکیل دادند، جا دارد که برای تاسیس این نهاد مالی هم اقدام کنند.
بگفته وی صندوق اسلامی پول در صورت تاسیس و تنظیم ساز و کارهای خود می تواند در مشاوره و نظارت بر نظام پولی کشورهای اسلامی نقش موثری را ایفا کرده و رابطه و ثبات ارزی بین کشورهای عضو را تنظیم کند. وی افزود: پیشنهاد تشکیل این صندوق می تواند به عنوان یکی از الویتهای پژوهشی مورد حمایت بانک توسعه اسلامی هم قرار بگیرد.
دکتر حسینی با اشاره به اینکه بانک توسعه اسلامی با هدف حمایت از توسعه در کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل شده است، افزود: در حال حاضر این بانک در بخش های مختلف، از فعالیتهای اقتصادی در کشورهای عضو پشتیبانی می کند که پوششهای بیمه صادراتی، تضمین های تجاری و تضمین مالی پروژه ها از جمله آن است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در هیئت عامل بانک توسعه اسلامی با اشاره به بحران اقتصادی فراگیر جهانی گفت: با وجود اینکه کشورهای اسلامی هم تحت تاثیر این بحران قرار گرفته اند و میانگین رشد اقتصادی این کشورها از 4/6 درصد در سال 2008 به 1/2 درصد در سال 2009 رسیده است، بانک توسعه اسلامی از معدود موسسات مالی در دنیاست که در سایه روشهای اصولی و عملکرد مالی غیر ربوی وضعیت مستحکمی داشته و از این بحران آسیب ندیده است.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از سهامداران عمده بانک توسعه اسلامی است و در عین حال توانسته است به نحو خوبی از منابع بانک در تامین مالی پروژه ها استفاده نماید،افزود: در بخش تامین مالی تجاری هم ایران از کشورهایی است که از منابع بانک استفاده خوبی داشته است.
بگفته وی جمهوری اسلامی ایران در بخش تامین مالی پروژه های زیربنایی دومین و در بخش تامین مالی تجاری در جایگاه سومین استفاده کننده از منابع بانک توسعه اسلامی قرار دارد و در مجموع حدود 4 میلیارد دلار از تسهیلات پروژه ای و تامین مالی تجارت، بانک توسعه اسلامی استفاده کرده است.
دکتر حسینی با اشاره به میزان سرمایه ایران در بانک توسعه اسلامی گفت: با توجه به تصویب افزایش سرمایه در سال گذشته سرمایه ایران در این بانک به حدود 1/9 میلیارد دلار رسیده است که یک سوم آن باید پرداخت شود.
بگفته وزیر اقتصاد و دارایی کشورمان در عین حال جمهوری اسلامی ایران در صورت فراهم شدن شرابط برای افزایش سرمایه بخصوص در نهادهای زیر مجموعه بانک از قبیل "شرکت بین المللی تامین مالی – تجاری"،" موسسه بیمه اعتبارات صادراتی" و مانند آن در این زمینه اقدام خواهد کرد.
به گزارش ایرنا سی و پنجمین اجلاس مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی امروز با شرکت وزیران امور اقتصاد و دارایی 56 کشور عضو بانک توسعه اسلامی و با سخنان رییس جمهوری آذربایجان در باکو گشایش یافت.
مجمع عمومی بانک توسعه اسلامی عالی ترین رکن بانک و متشکل از وزیران امور اقتصادی و دارایی کشورهای عضو است که جلسات آن سالی یک بار برگزار می شود.
بانک توسعه اسلامی در سال 1975 با عضویت 22 کشور و با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کشورهای اسلامی بر اساس اصول شریعت اسلامی و با سرمایه اولیه به میزان 755 میلیون دینار اسلامی تشکیل شد و هم اکنون 56 کشوراز چهار قاره آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا در این بانک عضویت دارند.
منبع: اکو نیوز

نظرات() 


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


تبلیغات متنی:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic