ورزشگاه چندمنظوره سنگاپور، بزرگ‌ترین استادیوم گنبدی جهان

ورزشگاه ملی سنگاپور، یکی از ورزشگاه‌های چندمنظوره هنری و زیبا در این کشور بوده که امروزه به‌عنوان بزرگ‌ترین استادیوم گنبدی جهان شناخته می‌شود. این استادیوم دارای ظرفیتی ۵۵ هزارنفری بوده و پروژه آن توسط تیم DP Architects با همکاری شرکت آروپ به‌عنوان مهندسی سازه طراحی شد، که درنهایت این استادیوم توانست جایزه بهترین مهندسی سازه را از آن خود کند.

 

چیزی که این استادیوم را از دیگر استادیوم‌های موجود در کشورهای مختلف متمایز می‌کند، وجود سقف گنبدی و نوع عملکرد آن است، مضاف بر اینکه در استادیوم امکانات سرمایشی و گرمایشی خاصی نیز در نظر گرفته‌شده که به‌سادگی می‌تواند آسایش هر چه بیشتر تماشاچیان را فراهم کند.

 

سقف گنبدی این مجموعه در طول کل استادیوم قرار داشته و منجر به پیوستگی آن شده است؛ این سقف دارای دهانه‌ای ۳۱۰ متری بوده که می‌تواند باز و بسته شود و ایجاد سایه کند.

 

برای این مجموعه امکان استفاده از دستگاه‌های خنک‌کننده‌ای فراهم‌شده که توسط انرژی خورشیدی انرژی خود را به دست می‌آورند و سیستم سرمایشی برای هر صندلی نیز در نظر گرفته‌شده است؛ که با این اوصاف با صرف کمترین میزان از انرژی آسایش تماشاچیان فراهم خواهد شد.

 

این استادیوم چندمنظوره برای برگزاری ورزش‌هایی همانند دوومیدانی، فوتبال، کریکت و راگبی بوده و همچنین توانایی میزبانی کنسرت‌ها، نمایش‌ها و فستیوال‌های مختلف را دارا است.

 

جالب است بدانید در این ورزشگاه سیرکولاسیون به‌خوبی رعایت شده و استادیوم دارای ارتباط مناسبی با فضای بیرونی و مرکز شهر است. دورتادور استادیوم فضایی برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بوده که متصل به پارک جزیره‌ای سنگاپور نیز است.

 

نکته جالب دیگر که در این ورزشگاه وجود دارد، دسترسی ساده آن به سیستم حمل‌ونقل سریع است که در طول رویدادهای مهم با توجه به جمعیت زیاد در ورزشگاه از بزرگراه مجاور و شبکه جاده‌ای اطراف قابل‌مشاهده است.