اهمیت استعلام جواز ساختمانی و پایان کار ساختمان

استعلام از جواز ساختمان و پایان کار این امکان را به شما می‌دهد تا اطلاعاتی همچون تاریخ صدور، مساحت و تعداد طبقات مجاز و … را واکاوی کنید. گاهی اوقات مابین مالکین و مدارکی که وجود دارد اختلافاتی ایجاد می‌شود، در پاره‌ای از این موارد خریدار ممکن است با زیان‌های بزرگی مواجه شود که برای جلوگیری از این ضررها بهتر است استعلام جواز ساختمانی و پایان کار ساختمان انجام شود، از این طریق مشخص می‌شود که آیا جواز و یا پایان کار ساختمان شما اعتبار دارد یا خیر و از طرفی دیگر هم شما توانسته‌اید با این کار جزییات لازم مربوط به هرکدام از اسنادی که در اختیاردارید را متوجه شوید.

سن ساختمان شما از زمان صدور پروانه ساختمانی آغاز می‌شود، بنابراین برای اینکه بدانید سن ساختمان شما چقدر است، دسترسی به اطلاعات جواز ساختمانی دارای اهمیت بالایی است. یکی از دلایلی که این استعلام لازم است در موارد پیش‌خرید ملک است، لازم است شما بدانید تا گفته‌های مالک و سازنده با مدارک همخوانی دارد یا نه… بنابراین برای دسترسی به اطلاعات ریز همچون مساحت هر طبقه، تعداد طبقات، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و سایر امکانات ساختمان لازم است از صحت صدور پروانه و جواز ساختمان اطلاع کسب کنید.

اگر زمانی قصد دریافت وام مسکن داشته باشید، بانک موردنظر از شما درخواست جواز ساختمانی و پایان کار می‌کند؛ در چنین شرایطی اگر شما شماره پرونده و مشخصات ملک و اطلاعات مرتبط با ملک خود را داشته باشید، می‌توانید به‌سادگی مدارک موردنیاز بانک را جمع‌آوری کرده و به آن‌ها تسلیم نمایید. یادتان باشد اگر می‌خواهید ملک نوسازی را خریداری کنید، حتماً استعلام پایان کار ساختمانی را در صدر کارهای خود قرار دهید. ساختمان‌هایی که پایان کار ندارند به‌هیچ‌عنوان خریداری نکنید، در این نوع از ساختمان‌ها احتمال وجود تخلف بسیار زیاد است، ازاین‌رو خود را دچار ضرر و زیان‌های بعدی نکرده و با اتکا به گفته‌های فروشنده ملکی را خریداری نکنید و حتماً خودتان پایان کار را استعلام کنید.

منبع: اسکانو